Select Page
معاون فنی شرکت عصر دانش افزار در پنل تخصصی سمینار فین تک که در حاشیه نمایشگاه تراکش برگزار شد با افزودن این مطلب که بانک‌ها در شرایط فعلی می‌توانند کمک خیلی مهمی به حوزه فینتک کنند و نقش فعال‌تری را در این حوزه ایفا کنند ادامه داد: بانک‌ها هنوز عقب ایستاده‌اند و نظاره‌گر هستند، این فضا باید به یک فضای برد-برد تبدیل شود.
احسان عبدالهی در خصوص شرایط فین‌تک در کشورمان در مقایسه با سایر نقاط دنیا گفت: حوزه فینتک حوزه‌ای است که حساسیت‌های خاص خودش را دارد. ما شاهد هستیم که در چند سال اخیر چیزی شبیه اسنپ خیلی سریع وارد بازار شده و اصطلاحاً Boom (رونق بخشیدن) می‌کند و رشد فوق‌العاده‌ای دارد. در حوزه فین‌تک، استارتاپ ها چند سال قبل هم بودند ولی آن اتفاقی که باید بیفتد و این حوزه رشد سریعی را تجربه کند تا به حال نیفتاده است.
وی در ادامه به دلایل مختلفی ازجمله LOCAL بودن دامنه فعالیت فین‌تک در ایران اشاره کرد و گفت: خیلی از فین تک‌هایی که در دنیا به‌نوعی شناخته‌شده هستند حوزه وسیع‌تری را در اختیاردارند.
عبدالهی افزود: در بحث فین‌تک شاید تعداد تراکنش حرف اول را می‌زند. آمریکا، هند و چین در دنیا دارای رتبه‌های اول هستند.کشورهایی که در دنیا در این حوزه فعالیت خوبی دارند و از رشد چشمگیری برخوردارند کشورهایی هستند که تعداد زیادی تراکنش تولید می‌کنند و کافی است هر یک از این استارتاپ‌ها سهم کوچکی از این تراکنش‌های میلیونی را کسب کنند تا بتوانند کم‌کم به سوددهی برسند. در کشور ما ممکن است کمی دیرتر این اتفاق بیفتد.
معاون فنی شرکت عصر دانش افزار به موضوع اعتماد در حوزه فین‌تک اشاره کرد و گفت: در اکوسیستم موجود باید فضایی به وجود آید که اعتماد کاربران برای استفاده از سرویس‌های فین‌تک جلب شود. بانک‌ها سال‌هاست که در این حوزه مشغول فعالیت هستند و از جایگاه خوبی برخوردارند که این موجب می‌شود کاربران به آن‌ها اعتماد داشته باشند. وی ادامه داد: ولی فینتک ها هنوز در ابتدای ره هستند و از این اعتماد برخوردار نیستند یا بهتر است بگویم تکنولوژی از این اعتماد برخوردار نیست. فکر می‌کنم اگر بانک‌ها این حوزه را فرصت ببینند با همفکری و در کنار هم نشستن می‌توان این مشکلات را برطرف کرد.
این کارشناس حوزه فناوری مالی گفت: مهم‌ترین لایه در حوزه فینتک، «لایه مشتری» است اگر بانک‌ها API بدهند و رگولاتور هم چارچوب تعیین کند باید ببینیم آیا جنس ما خریدار دارد، این موضوعی است که باید عمیق‌تر به آن پرداخت.
معاون فنی شرکت عصر دانش افزار، با اشاره به وضعیت اقتصادی کشور و نیاز جامعه برای استفاده از این خدمات گفت: نمی‌توانیم بگوییم که خدمات فین‌‌تک چیز لوکسی برای عموم مردم است. اگر بخواهیم این سرویس‌ها را تقسیم‌بندی کنیم، یک سری از این خدمات با توجه به وضعیت کلی اقتصادی کشور که رضایت‌بخش نیست مانند خدماتی که به پرداخت و پول برمی‌گردد با اما و اگرهایی مواجه است. در این مورد باید دقیق‌تر بررسی کرد تا ببینیم کدام استارتاپ های فین‌تک و کدام خدمات هنوز برای وضعیت فعلی جامعه ما لوکس محسوب می‌شود و کدام می‌تواند راهگشا باشد. در حال حاضر یک سری از استارتاپ‌هایی که موفق بودند به کاهش قیمت کمک کردند و باعث درآمدزایی شدند که همه این‌ها با فضای اقتصادی کشور می‌خواند.
در انتهای این پنل تخصصی عبدالهی پیشنهاد کرد: با توجه به تعداد زیاد استارتاپ‌های فین‌تک و کمبود منابع برای سرمایه‌گذاری و تبلیغات برای همه آن‌ها می‌توان تمام امکانات از قبیل دسترسی به APIها و دسترسی به مخاطبین را در یکجا تجمیع کرد تا استارتاپ‌ها به‌راحتی بتوانند از آن‌ها استفاده کنند. بانک‌ها در این میان با توجه به در اختیار داشتن جامعه میلیونی مخاطبین می‌توانند به‌عنوان یک ویترین از پتانسیل خود استفاده کرده و سرویس‌های این استارتاپ های فینتکی را از طریق کانال‌های توزیعی که در اختیاردارند به مشتریان برسانند.
گفتنی است پنل تخصصی فین‌تک با حضور مرتضی ترک تبریزی، مدیرکل فناوری اطلاعات بانک ملت، علی دانشگر، مدیرعامل داتین، مهران محرمیان، معاونت شبکه شرکت خدمات انفورماتیک و خسرو سلجوقی عضو هیئت عامل سازمان فناوری اطلاعات ایران درحاشیه نمایشگاه ITE برگزار شد.
منبع: پرداخت برتر