Select Page

امروزه در جهان صنایع مختلف رو به پیشرفت هستند ولی پیشرفت گوشی های هوشمند در این یک دهه ی اخیر نسبت به سایر حوزه ها چشمگیر تر بوده است.

تا چند سال پیش از موبایل فقط برای برقراری تماس و فرستادن پیغام استفاده می‌شد. اما حالا گوشی‌های هوشمند به نوعی رایانه‌های مینیاتوری به حساب می‌آیند البته با قابلیت های مختلف و کاربردی از جمله اتصال به اینترنت پرسرعت، دسترسی به حافظه داخلی ، تجهیز به پردازنده های قدرتمند ، دوربین عکاسی و … که هر کدام از این قابلیت ها امروزه یک آیتم ضروری و جدانشدنی برای گوشی های هوشمند محسوب میشوند. پیدایش این فناوری در صنعت موبایل در این سالهای اخیر باعث شده گوشی های هوشمند امروزه به طور کامل از نسل های پیشین خود فاصله بگیرند و تمام خبر های داغ تکنولوژی در این زمینه را به خود اختصاص دهند.

چیزی که مسلم است این است که پیشرفت ها در این صنعت همچنان سیر صعودی خود را با سرعت طی میکنند. یکی از چشمگیر ترین پیشرفت ها مربوط به طراحی و تولید برنامه ها و اپلیکیشن های متعدد برای پلت فرم های متفاوت است . اما عیب این برنامه ها این است که کاربر باید برای فعال ساختن این برنامه ها مدت زمانی را صرف کند . برنامه های موجود ، نیاز به دخالت مستقیم کاربر دارند و تا زمانی که شخص سراغ آنها نرود ، بلااستفاده خواهند ماند. اما انتظار میرود در نسل بعدی گوشی های هوشمند در این رابطه شاهد تغییر بزرگی باشیم.

آیتم هایی به نظر میرسد که هنوز در همه گوشی ها عمومی نشده مثلا اینکه گوشی های هوشمند در هنگام سفر یا نقل مکان از محیطی به محیط دیگر همانند یک دستیار کنار شخص تمام اطلاعات محیط اطراف را ذخیره کند یا هنگامی که شخص قرار کاری میگذارد ، گوشی با دریافت اطلاعات صوتی از محیط روز و ساعت را در تقویم دستگاه ذخیره و در زمان مقرر به صورت اتوماتیک هشدار دهد.

یا به طور مثال آیتم هایی در حوزه ی سلامت برای افراد که به وسیله ی برنامه‌هایی که با اتصال به سنسور‌های موجود روی بدن فرد است تشخیص می‌دهند که شخص ساعت‌های زیادی به حالت نشسته بوده و از طریق گوشی به وی هشدار می‌دهند تا زمانی را به ورزش بپردازد. همینطور وقتی که فرد برای پنجمین بار در هفته چیز برگر سفارش می‌دهد، برنامه از طریق گوشی به وی هشدار سلامتی می‌دهد . حتی تا یک دهه آینده ،سنسورهای تکنولوژی‌های پوشیدنی، داخل تمام کفش‌ها، عینک‌ها، کمربند‌ها، ساعت‌ها و لباس‌ها تعبیه خواهد شد و اطلاعاتی از قبیل ضربان قلب، فشار خون، مسافت، کالری، درجه و رطوبت هوا را به برنامه‌های متصل به گوشی هوشمند افراد ارسال می‌کند. این اطلاعات کمک می‌کند تا شخص از طریق گوشی هوشمند خود، نظارت دقیقی به روی فیزیک بدنی خود داشته باشد و مدام از صحت و سلامت خود مطلع شود. این برنامه‌ها به محض تشخیص نخستین مشکلی در عملکرد اعضا سریعاً از طریق گوشی همراه به وی هشدار می‌دهند. به نظر میرسد این آیتم ها در سالهای آتی بسیار مورد توجه و استقبال افراد میانسال قرار بگیرد.

شرکت اپل به تازگی تکنولوژی تشخیص هویت از طریق اثر انگشت را روی آخرین مدل گوشی های خود تعبیه کرده است اما تا پایان سال ۲۰۱۸ انتظار می‌رود تمامی گوشی‌های هوشمند قادر شوند تا از طریق چشمان انسان، هویت فرد را تأیید کنند. به گفته محققان، امنیت این قابلیت سه برابر اسکنر اثر انگشت است. به نظر میرسد این آیتم نیز بسیار مورد استقبال افراد مشهور جامعه جهت امنیت بیشتر قرار میگیرد.

گوشی را در دست نگیر بپوش

تا سال ۲۰۱۸ گوشی‌های هوشمند دو قسمت خواهند شد. قسمت اصلی آن یعنی پردازنده یا CPU  می‌تواند داخل یکی از لباس‌های شما تعبیه شود. مثلاً کفش،کمربند یا ساعت و یا این‌که به کمک گیره به لباس متصل شود. اطلاعات دریافتی را می‌توانید به روی صفحات مختلف ببینید. تمامی وسایلی که به صورت بی‌سیم به پردازنده شما متصل شده‌اند، قابلیت پخش اطلاعات را دارند. از شیشه‌های هوشمند مانند گوگل گلس گرفته تا آیینه ماشینتان، حتی اگر کسی دوست داشته باشد می‌تواند با عمل جراحی، سنسور‌ها را داخل چشم خود تعبیه کند و صفحات وب را جلوی چشمان خود تماشا کند.

یک کلید به نام گوشی هوشمند

با استفاده از تکنولوژی ارتباط حوزه نزدیک یا NFC، گوشی شما حکم کلید شما را خواهد داشت. فقط با یک کلیک در خانه، پارکینگ، هتل و هر جای دیگری را می‌توانید باز کنید.

به لطف موادی مانند الاستور و پلیمر صفحات گوشی‌های هوشمند آینده منعطف خواهند بود. بهترین نکته مثبت این ویژگی می‌تواند این باشد که دیگر زمانی که تصادفاً روی گوشی‌تان می‌نشینید نگران شکستن آن نیستید.عمر باتری گوشی‌های نسل آینده نیز تا چند سال آینده افزایش چشم‌گیری خواهد داشت به‌طوری که دیگر کسی نمی‌تواند بهانه تمام شدن شارژ گوشی را بیاورد مگر این‌که در یک جزیره دورافتاده گیر کرده باشد.

کیف پولی به نام تلفن همراه

تا سال ۲۰۲۰ تقریباً همه جا پول هرچیزی را که بخواهید بخرید با یک حرکت انگشت خود پرداخت می‌کنید. طبق نتیجه مطالعه دانشگاه Elon University، ارتباط حوزه نزدیک یا NFC در آینده نه چندان دور این امکان را خواهد داد که تمام مردم با برقراری ارتباط بین گوشی خود و صندوق پرداخت بتوانند سریع و بی‌دردسر خرید کنند. طبق نتیجه تحقیقات این دانشگاه گوشی‌های هوشمند جای کارت‌های اعتباری امروزی را خواهند گرفت.

به نظر میرسد سبک زندگی در چند سال آینده به لطف پیشرفت صنعت موبایلی با سبک زندگی امروز تفاوت بسیاری داشته باشد . حتی تا چند سال دیگر حکم همه کاره منزل افراد را نیز خواهند داشت. با اتصال تمام وسایل الکترونیک به اینترنت، می‌توان یک خانه را از طریق گوشی مدیریت کرد. به طور مثال وقتی از خانه خارج می‌شوید، چراغ‌های خانه اتوماتیک خاموش می‌شوند پرده‌ها کشیده می‌شوند و دماسنج خانه دما را پائین می‌آورد.

آنچه مسلم است سرعت سرسام‌آور رشد تکنولوژی در چند سال آینده است اما جزئیات آن واقعاً حکم حدس و گمان را دارد. چیزی که از آن مطمئن هستیم این است که این گوشی‌های هوشمند یا به نوعی نسل‌های آینده آنها هستند که زندگی انسان‌ها در آینده را در دست خود خواهند گرفت و جزئی جدا ناپذیر از آینده همه انسان‌ها خواهند شد.