Select Page

قرآن صوتی وصل

 

بجا آوردن فریضه های دینی به صورت کامل و صحیح، در همه ادیان الهی و به خصوص اسلام توصیه شده است و افراد سعی میکنند که آنها را به بهترین نحو ممکن انجام دهند. اهمیت این موضوع باعث شده تا ابزارهای مختلفی برای تسهیل در انجام فریضه های دینی تولید گردد. امروزه با پیشرفت تکنولوژی، این ابزارها بیشتر نرم افزاری هستند که اپلیکیشن های تلفن همراه از آن جمله به شمار می آیند.
در ادامه برنامه ای به نام “قرآن صوتی وصل” را معرفی میکنیم که دستیار خوبی برای انجام اعمال دینی میباشد. با ما در نقد و بررسی این اپلیکیشن اندرویدی همراه شوید.
قرآن صوتی وصل

رابط کاربری :
از لحاظ ظاهری برای برنامه فوق میتوانیم به نقاط قوتی همچون رنگبندی زنده و هماهنگ، آیکن های یکدست و گویا، فونت مناسب با امکان تغییر سایز و نوع قلم و همچنین چیدمان مرتب اجزای صفحه اشاره کنیم. در کل، قالب گرافیکی این برنامه اندرویدی از یکپارچگی خوبی بهره میبرد و طراحی آن با حفظ اصل کارایی صورت گرفته است. البته با دقت نظر و حسن سلیقه بیشتر، میتوانستیم شاهد محیط جذابتری در “قرآن صوتی وصل” باشیم هرچند چهره آن، در همین حد نیز کاربرپسند و کم نقص میباشد.
از دیگر ویژگی های برنامه فوق، باید جابجایی سریع و بدون پیچیدگی بین بخش های مختلف و استفاده راحت از امکانات موجود را نام ببریم. دلیل پیدایش این خصوصیات، پیاده سازی رابط کاربری با رعایت استانداردهای لازم و به کارگیری تکنیک های اصولی بوده و میتوان “قرآن صوتی وصل” را از این لحاظ جزو نمونه های حرفه ای به شمار آورد. البته در برخی از قسمت ها نواقص جزئی به چشم میخورد که در عملکرد برنامه، چندان تاثیر منفی ندارند.
با توجه به موارد ذکر شده، AppReview امتیاز ۵ از ۵ را برای این بخش درنظر میگیرد.
قرآن صوتی وصل
کاربرد :
همانطور که در ابتدای مطلب اشاره کردیم، این اپلیکیشن اندرویدی مجموعه ای از ابزارهای مختلف برای انجام فریضه های دینی میباشد و در این رابطه دستیار خوبی برای شما خواهد بود. علاوه بر آگاهی از تاریخ روز و اوقات شرعی، میتوانید آیات قرآن را همراه با شنیدن صوت از قاریان مشهور، در “قرآن صوتی وصل” مطالعه نمایید. همچنین امکانات جانبی دیگری نیز در اپلیکیشن فوق وجود دارند که آنها را در ادامه نام برده ایم.
بعد از اینکه مراحل انتخاب نوع قلم فارسی و عربی، تعیین اندازه فوت و فعال کردن پخش اذان در اوقات شرعی دلخواه را پشت سر گذاشتید، صفحه اصلی “قرآن صوتی وصل” باز میشود که در قسمت پایین آن، میتوانید به امکانات مختلفی دسترسی داشته باشید. بهتر است ابتدا شهر محل سکونت خود را مشخص نمایید تا اوقات شرعی به زمان همانجا تنظیم گردیده و به نمایش درآیند. نزدیکترین وقت شرعی همواره در همین صفحه و اعلان موجود در نوار وضعیت دستگاه نشان داده میشود که برای مشاهده بقیه آنها، باید اولین گزینه از نوار ابزار برنامه فوق را لمس کنید. در اینجا میتوانید تاریخ موردنظر خود را از تقویم انتخاب نموده و اوقات شرعی همان روز را ببینید. در بخش تنظیمات این قسمت نیز، امکان تعیین موسسه علمی مربوط به اعلام وقت های شرعی وجود دارد.
قرآن صوتی وصل
شمارش سجده، رکعت و تعداد ذکر از دیگر قابلیت های “قرآن صوتی وصل” میباشد که با استفاده از سنسور تشخیص حرکت، لمس صفحه و یا تکان دادن دستگاه انجام میپذیرد. در تنظیمات هر یک از بخش ها، امکان تعیین تعداد ذکر، رکعت و سجده، فعال نمودن صدای مکبر و لرزش دستگاه پیش بینی شده است. پخش زنده از مکه، مدینه و حرم مطهر ائمه، یکی دیگر از قسمت های اپلیکیشن فوق بوده که استفاده از آن برای علاقه مندان خالی از لطف نیست. البته بنا به دلایل فنی، نمایش ویدیوها در این قسمت همیشه امکان پذیر نخواهد بود و علاوه بر این باید به اینترنت دسترسی داشته باشید.
با لمس گزینه اذان گو در منوی “قرآن صوتی وصل”، میتوانید اوقاتی که مایل به پخش اذان خودکار در آنها هستید را انتخاب کنید. در بخش مدیریت دانلود نیز لیست فایل صوتی بیش از ۱۰ قاری مشهور گنجانده شده است تا موارد دلخواه خود را دریافت و از آنها در بخش قرائت قرآن استفاده نمایید. قبله نما، آموزش نمازهای واجب و مستحب و تنظیماتی مانند نوع نمایش متن قرآن، فرمول محاسبه اوقات شرعی و نمایش تاریخ در نوار اعلان، از دیگر گزینه های نوار ابزار در برنامه فوق هستند. البته بخش های دیگری نیز به چشم میخورند که در نسخه های بعدی قابل استفاده خواهند بود.
قرآن صوتی وصل
حال بد نیست به اصلی ترین قسمت “قرآن صوتی وصل” برویم و پس از انتخاب سوره دلخواه، به مطالعه آیات خداوند بپردازیم. فهرست مربوط به این بخش شامل سه ستون نام سوره، شماره حزب و شماره جزء میشود که هر کدام از آنها قابل انتخاب هستند. در کنار نام سوره ها، تعداد آیه و مکی یا مدنی بودن آنها مشخص شده و ستون چهارم نیز به نشانه گذاری ها مربوط میگردد. پس از بازکردن هر صفحه از قرآن، میتوانید نوار پایین را گشوده و پخش صوت را همراه با قابلیت پیمایش خودکار صفحه، لمس نمایید. درصورتی که فایل صوتی مربوط به همین سوره و قاری را دانلود کرده باشید، تلاوت آیات آغاز میشود. با اشاره طولانی بر روی هر آیه نیز امکاناتی همچون پخش صوت، نمایش ترجمه، نشانه گذاری و اشتراک گذاری در دسترس قرار میگیرد. ابزار جستجو و استخاره از آخرین قابلیت هایی هستند که باید برای اپلیکیشن فوق نام ببریم و با سایر موارد میتوانید از طریق راهنمای تعاملی برنامه آشنا شوید.
در پایان باید گفت که “قرآن صوتی وصل” از لحاظ امکانات، تا حد زیادی کامل بوده و کمبود خاصی در آن وجود دارد. البته انتظار میرود که بخش های محتوایی بیشتری مانند ادعیه و مناجات، ذکرها و غیره به آن افزوده شود و همچنین ایده پردازی های خلاقانه تری در عملکرد برخی از قابلیت ها همچون تلاوت قرآن، شمارشگرها، نشانه گذاری و یا حتی ابزار جستجو انجام پذیرد. امیدواریم در آینده شاهد افزایش کارایی برنامه فوق و رفع نواقص جزئی آن باشیم تا رضایت کاربران از هر لحاظ فراهم گردد.
موارد اشاره شده توسط AppReview، امتیاز ۴.۵ از ۵ را برای این بخش به همراه دارد.
قرآن صوتی وصل

این برنامه اندرویدی کاملا رایگان است و برای استفاده از آن نیاز به پرداخت هیچگونه هزینه ای نخواهید داشت. این موضوع در کنار نکات مثبتی که در دو بخش قبل ذکر شد، بدون تردید باعث استقبال مخاطبان از “قرآن صوتی وصل” میگردد و به همین دلیل، AppReview امتیاز ۵ از ۵ را به این بخش اختصاص میدهد.

نگاهی بر اپلیکیشن “قرآن صوتی وصل”